2- درمان ریشه

عصب کشی بدون درد

عصب کشی دندان تحت بی حسی موضعی صورت می گیرد. این روش نسبت به پر کردن یا روش های دیگر مخصوص دندان درد بیشتری را ایجاد نمی کند. دردی که افراد در این روش احساس می کنند ناشی از روش های ابتدایی برای انجام آن می باشد. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که بسیاری از افراد در طول دوره درمان دردی را احساس نمی کند و پس از آن احساس بسیار بهتری دارند و در وقاع اظهار داشته اند که درمان عصب کشی بدون درد است. دندان پزشک به اندازه شما دوست دارد که شما تجربه خوشایندی داشته باشید. به منظور دستیابی به این هدف، در ادامه مواردی اشاره شده است که با استفاده از آنها دندان پزشک می تواند تجربه خوشایندی را برای شما رقم بزند.

جلسات منظم معاینه دندان (در برابر جلسات اضطراری) با دندان پزشک عموما برای دوره ای است که دندان شما  نسبتا بدون درد است (علامتی ندارد یا علامت های خفیفی دارد). در این دوره زمانی است که بافت هایی که نیاز به ترمیم دارند در درمان به بهترین نحو واکنش نشان می دهند. برای افرادی که دندان آنها هیچ گاه مشکلی نداشته است، این دوره زمانی چندان اهمیتی ندارد. اما در صورتی که اخیرا دندان آنها دچار درد و ورم شده است، دندان پزشک صبر می کند تا زمانی فرا برسد که بافت های ملتهب درگیر فرصتی برای بهبودی قابل توجه داشته باشند.

البته، دندان پزشک برای عصب کشی بدون درد، دندان شما را بی حس می کند و شما فشار گیره ای که مورد استفاده قرار می گیرد را احساس نمی کنید، دندان پزشکان همچنین باید بافت لثه مجاور را نیز بی حس کنند. خوشبختانه، پس از تزریق بی حسی، قسمت های دیگر عصب کشی دندان راحت هستند. تحقیقات نشان می دهند که بین دردی که بیمار احساس می کند و سطح استرس، اضطراب و بدبینی که دارد، رابطه وجود دارد. هر چه این سطح بالاتر باشد،  احتمال اینکه بیمار، احساسی که تجربه می کند را درد در نظر بگیرد، بیشتر می شود.این مساله به این معناست که شما باید در مورد نگرانی های خود با دندان پزشک صادق باشید. وقتی دندان پزشک ازنگرانی های شما با خبر شد، می تواند راه حلی را برای رفع آنها ارائه کند.به منظور انجام این کار، موارد زیر توصیه می شود:

  • بی حسی با هوشیاری: در این روش به بیمار داروهایی ارائه می شود تا در طول درمان احساس درد نکند.
  • اطلاعات: دانستن جزئیات مربوط به روش درمانی مخصوص دندانی که قرار است صورت بگیرد، روش مهمی برای کاهش اضطراب است.
  • پرت کردن حواس: پرت کردن حواس خود با شیوه های مختلف در طول انجام عصب کشی بدون درد به شما کمک می کنند تا اضطراب خود را تسکین دهید و سطح ناراحتی که احساس می کنید را به حداقل برسانید.

 نحوه و مراحل

برای تایید اینکه آیا نیاز به درمان دندان از طریق عصب کشی دندان وجود دارد یا خیر، دندان پزشک از عکس رادیولوژی از ریشه دندان و معاینه ناحیه پالپ استفاده می کند. اکثر معاینه های انجام شده بر روی ناحیه پالپ با قرار دادن یک محرک سرد بر روی دندان برای بررسی واکنش مناسب دندان به محرک انجام می شود. در این حالت می توان وضعیت چند دندان را برای بررسی واکنش آنها مورد بررسی قرار داد. در صورت تایید نیاز به عصب کشی، انجام این کار از طریق یک یا دو جلسه درمانی انجام می شود. در این حالت دندان پزشک انجام عصب کشی دندان در یک یا دو جلسه را بر اساس اندازه و طول مدت ایجاد آبسه و نیز سایر عوامل مربوط به آن تعیین می کند. احتمالاً در صورتی که دندان مجدداً تحت درمان قرار گرفته باشد (برای بار دوم نیاز به درمان پیدا کرده باشد)، انجام عصب کشی به دو جلسه درمانی نیاز خواهد داشت. معمولاً عصب کشی توسط یک متخصص درمان ریشه دندان یا یک دندان پزشک عمومی انجام می شود و معمولاً در این روش از یک میکروسکوپ متصل به دیوار که سر آن در داخل دهان بیمار آویزان است، استفاده می شود. به این ترتیب محل درمان بزرگ نمایی شده و به دندان پزشک برای انجام فعالیت های لازم و تشخیص وضعیت آناتومی داخل دندان کمک می شود.

1. یک عفونت عمیق

روش درمانی عصب کشی دندان در زمانی مورد نیاز است که یک آسیب یا پوسیدگی زیاد در ریشه دندان ایجاد شده باشد. در این حالت فرد دچار عفونت ریشه دندان شده و دندان ملتهب می شود.

2. ایجاد یک مسیر برای دسترسی به ریشه دندان

دندان پزشک محل درمان را از طریق داروهای لازم بی حس می کند. سپس عاج دندان باز می شود تا بتوان به ساقه پالپ دسترسی پیدا کرد.

3. خارج کردن بافت دارای عفونت یا ملتهب

برای تمیز کردن عفونت و خارج کردن پالپ آسیب دیده از کانال های دندان از ابزارهای مخصوص دندان پزشکی استفاده می شود. سپس وضعیت کانال ها برای قرار دادن مواد پر کننده آماده می شود. در این حالت دندان پزشک از پاشیدن آب برای تمیز کردن کانال ها و خارج کردن مواد اضافی از آن استفاده می کند.

4. پر کردن کانال ها

کانال های دندان با یک ماده ماندگار پر می شود. معمولاً این کار با استفاده از ماده ای انجام می شود که به عنوان گوتا پرچا شناخته می شود. استفاده از این ماده کمک می کند که کانال ها خالی از عفونت ریشه دندان یا آلودگی باقی بمانند.

5. تجدید ساختار دندان

یک ماده پر کننده موقت بر روی گوتا پرچا قرار می گیرد تا فضای باز شده در بالای دندان را بپوشاند. این پر کردگی تا زمانی در محل باقی می ماند که از یک پر کردگی دائمی یا یک عاج بر روی دندان استفاده شود. عاج دندان که در اصطلاح به آن طاق دندان گفته می شود، شبیه یک دندان عادی است. این عاج در بالای دندان و روی آن قرار می گیرد.

6. حمایت اضافی

در برخی موارد، یک پست در ریشه دندان داخل گوتا پرچا قرار می گیرد. این پست باعث می شود که عاج بهتر در محل خود قرار گیرد و از موقعیت آن بر روی دندان حمایت شود.

7. قرار دادن عاج بر روی دندان

در این مرحله از سیمان مخصوص دندان پزشکی برای قرار دادن عاج بر روی دندان استفاده می شود.

ماندگاری

عصب کشی دندان یکی از روش‌های درمانی است که در اکثر مواقع موفقیت آمیز می‌باشد. به طور کلی نسبت موفقیت این روش درمانی بیش از 95 درصد است. بسیاری از دندان‌هایی که با عصب کشی درمان می‌شوند می‌توانند برای تمام عمر دوام و ماندگاری داشته باشند. مهمترین کاری که برای حفظ درمان ریشه دندان لازم است انجام شود استفاده از ترمیم های دائمی (پر کردگی یا عاج) بر روی دندان بلافاصله پس از عصب کشی و حفظ سلامت دهان و دندان است.

علاوه بر این، به خاطر اینکه در مرحله پایانی عصب کشی دندان از یک ساختار ترمیمی همچون روکش یا عاج دندان استفاده می‌شود، امکان تشخیص انجام عصب کشی دندان توسط افرادی که دندان‌های درمان شده را مشاهده می‌کنند، معمولاً وجود نخواهد داشت. دندانی که دارای عصب کشی است هنوز می تواند دچار پوسیدگی شود و به همین خاطر بیمار باید از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برای حفظ سلامت دندان خود بطور مرتب استفاده کند. با توجه به اینکه پس از درمان ریشه دندان هیچ عصبی در دندان وجود ندارد، بیمار هیچ علائمی یا نشانه ای از ایجاد پوسیدگی در دندان خود مشاهده نخواهد کرد. در این حالت دندان فقط زمانی آسیب می بیند که دچار شکستگی شود یا یک آبسه دیگر در اطراف آن ایجاد شود.

سوالات رایج

  • آیا عصب کشی دندان درد دارد؟ معمولاً، افرادی که درمان ریشه دندان را انجام داده اند بیان می کنند که این روش درمانی دردی بیشتر از یک پر کردگی ساده ندارد و بیمار باید توانایی بازگشت به فعالیت های عادی را بلافاصله پس از درمان داشته باشد. با توجه به اینکه در اکثر مواقع فرد نیازمند عصب کشی دندان درد زیادی را در دندان خود قبل از شروع درمان احساس می کند، انجام این روش درمانی معمولاً با تزریق مواد بی حسی بر روی بیمار انجام می شود و دوره بهبودی پس از آن بسیار کوتاه است. هنگامی که تاثیر داروی بی حسی از بین برود، لثه های اطراف دندان به خاطر استفاده از گیره های مخصوص دندان پزشکی احساس زخم دارند  خونریزی کمی داشته اند و این احساس ممکن است بطور خاص در زمان جویدن غذا با استفاده از دندان مورد نظر وجود داشته باشد. هر گونه درد یا ناراحتی احتمالی در این رابطه را می توان با استفاده از داروی ایبوپروفن (آدویل) یا سایر مسکن های موجود در داروخانه ها کنترل کرد.
  • آیا عصب کشی دندان در زنان باردار بلا مانع است؟ به خاطر اینکه در اکثر مواقع عصب کشی به خاطر درد زیاد دندان یا عفونت کردن آن برای بیمار ضروری و لازم است، بهتر است درمان ریشه دندان حتی در صورت بارداری فرد بلافاصله انجام شود. در صورتی که این درد به حال خود رها شود می تواند فشار بسیار زیادی را به بیمار وارد کند و همواره احتمال ایجاد آبسه هایی وجود دارد که می توانند سلامت مادر و جنین وی را در معرض خطر قرار دهد. در این حالت می توان درمان عصب کشی را زمان بندی کرد و سه ماه دوم دوره حاملگی بهترین زمان برای انجام درمان های دندان پزشکی مورد نیاز برای فرد خواهد بود.
  • آیا روش درمانی جایگزین برای عصب کشی دندان وجود دارد؟ نگهداری و حفظ دندان های طبیعی بهترین انتخاب شما می باشد، بنابراین عصب کشی دندان یک روش درمانی است که به انتخاب شما بستگی دارد. تنها جایگزین برای عصب کشی دندان، کشیدن دندان بیمار و جایگزین کردن آن با ایمپلنت، پل (بریج)، یا دندان مصنوعی است. این روش های درمانی گران تر از عصب کشی دندان هستند و اغلب نیازمند صرف وقت و عملیات درمانی اضافی بر روی بافت و دندان های مجاور دندان آسیب دیده است. اگر یک دندان بیمار کشیده شود و با ساختارهای مناسب جایگزین نگردد، عملکرد جویدن غذا دچار آسیب می شود و به تدریج دندان ها از محل مناسب خود حرکت می کنند.

عوارض و خطرات

با توجه به اینکه پس از عصب کشی، دندان تا حدودی حالت درون تهی یا نیمه خالی پیدا می کند، به احتمال بیشتر دچار شکستگی می شود. با استفاده از یک عاج روی دندان تقریباً می توان از ایجاد این مشکل جلوگیری کرد، اما با این وجود هنوز هم احتمال ایجاد شکستگی در دندان وجود خواهد داشت.  در صورتی که ریشه های دندان بیمار به شدت انحنا داشته باشند، همراه احتمال دارد که ابزار دندان پزشکی در داخل کانال شکسته شود. گاهی اوقات امکان در آوردن ابزار از کانال دندان وجود دارد، اما در برخی موارد نیز امکان خارج کردن آن وجود نخواهد داشت. گاهی اوقات، در صورتی که پیدا کردن کانال پالپ به خاطر تنگ بودن یا دستکاری آن دشوار باشد، ممکن است نیاز به سوراخ کردن کردن دندان برای دسترسی به کانال آن وجود داشته باشد. در این حالت سوراخ کردن دندان با استفاده از مته مخصوص دندان پزشکی انجام می شود و سوراخی در ناحیه خارجی دندان ایجاد می کند. بسیاری از سوراخ های ایجاد شده قابل ترمیم هستند، اما در صورت جدی بودن مشکل، وجود این سوراخ می تواند در نهایت منجر به کشیده شدن دندان شود.

در صورتی که لایه استفاده شده برای ترمیم دندان سوراخ داشته باشد، بیمار سلامت دهان خود را به خوبی رعایت نکند، یا مواد استفاده شده برای پر کردن دندان خراب شده و در طول زمان شکسته شوند، و مجدداً دچار عفونت ریشه دندان شود. گاهی اوقات در یک دندان تعداد بیشتری کانال نسبت به حالت عادی وجود دارد که ممکن است دندان پزشک متوجه وجود آنها نشود. این کانال ها هنوز دارای بافت عفونی هستند و نیاز به تمیز کردن و خارج کردن مواد اضافی و در نهایت پر کردن دارند. شرایط دیگری که می تواند پس از درمان ریشه دندان اتفاق افتد مربوط به تغییر رنگ دندان است. گاهی اوقات این مشکل حتی ممکن است زمانی مشاهده شود که عصب دندان مرده است و این مسئله می تواند از علائم اولیه ای باشد که لزوم عصب کشی دندان را نشان می دهد. در این حالت دندان معمولاً به رنگ زرد تیره، قهوه ای، یا خاکستری در می آید و این رنگ بطور مشخص از دندان های مجاور قابل تشخیص است. این مسئله به خصوص زمانی که در دندان در جلوی دهان قرار گرفته باشد و برای بیمار به عنوان یک مشکل زیبایی تلقی شود، با درمان آن از طریق بلیچینگ داخلی در مطب دندان پزشک یا با استفاده از روکش دندان با پوشش ونیر یا عاج این مشکل برطرف می شود.

هزینه و قیمت

هزینه عصب کشی با وجه به وضعیت دندان و امکان درمان آن با استفاده از خدمات یک دندان پزشک عمومی یا یک متخصص درمان ریشه دندان متفاوت است. دندان های آسیاب دارای کانال های بیشتری در مقایسه با سایر دندان ها هستند که نیاز است همه این کانال ها پر شود. به همین خاطر عصب کشی دندان های آسیاب گران تر از دندان های دیگر است و متخصص ترمیم ریشه دندان نیز تعرفه بیشتری را به واسطه تخصص خود در مقایسه با دندان پزشک عمومی از شما مطالبه می کند.

عصب کشی دندان در صورت نیاز یک درمان ضروری برای دندان است، به همین دلیل اگر دندان شما علائمی را که در مقاله اشاره شد، را دارد باید فورا به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکل شما تشخیص داده شود و نسبت به درمان آن اقدام شود.


دیدگاه کاربران


نام :  
ایمیل :  
وبلاگ / سایت :  
 
دیدگاه :