3-مراقبت پس از درمان

مراقبت های لازم پس از درمان ریشه(عصب کشی)

راهنمایی های مفید پس از  عصب کشی یا درمان ریشه.

زمانی که بی حسی موضعی به منظور بی حس کردن ناحیه ی تحت درمان صورت می گیرد، ممکن است  بی حسی چندین ساعت پس از اتمام کار در لب ها، دندان ها یا زبان شما وجود داشته باشد. شما باید از جویدن پیش از بین رفتن کامل بی حسی خودداری کنید.

مراقبت از روکش یا پر کردگی موقت

ممكن است یک ترمیم (پر کردگی موقت) به منظور محافظت از دندان شما در فواصل بین جلسات روی دندان عصب کشی شده قرار گیرد. از بین رفتن یا شکستن مقداری جزئی از پر کردگی موقت امری رایج است. این مساله معمولا مشکل خاصی نیست. با این حال، شما باید توصیه های زیر را به منظور محافظت از پر کردگی یا روکش موقت در سر جایش رعایت کنید:

· از جویدن آدامس و خوردن غذاهای چسبنده یا سفت خودداری کنید.

· در صورت امکان فقط با سمت مخالف دهانتان بجوید.

· مسواک زدن را بطور معمول ادامه دهید.

· هر روز با دقت به دندان ها نخ دندان بکشید، نخ دندان را پس از وارد کردن لابلای دندان به آرامی به سمت جلو بکشید، از بالا خارج کردن نخ دندان در کنار دندانی که روکش یا پرکردگی موقت دارد، می تواند باعث شل شدن یا در آمدن آن ها شود.ممکن است در برخی موارد توصیه کنیم تا آماده شدن روکش یا ترمیم اصلی از کشیدن نخ دندان صرف نظر کنید.

اگر در فواصل بین جلسات عصب کشی یا بعد از آن دندان درد داشت چه باید کرد؟

در اولین روزهای پس از درمان عصب کشی، ممکن است در دندانی که درمان شده احساس ناراحتی یا حساسیت کنید، بخصوص اگر درد یا عفونتی قبل از شروع درمان داشته باشید. اگر برای عفونت، آنتی بیوتیک تجویز شده است، بسیار مهم است که حتی اگر علائم عفونت هم از بین رفته بودند تا پایان مدت تجویز شده به مصرف آن ادامه دهید. برای جلوگیری از هر گونه ناراحتی ما پیشنهاد می کنیم که از مسکن هایی که نیاز به تجویز پزشک ندارند (مانند ایبوپروفن) مطابق دستورات درج شده روی دارو استفاده کنید. برای کاهش بیشتر درد و تورم می توانید روزی سه بار با آب گرم و نمک آن ناحیه را شستشو دهید. یک قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب گرم حل کنید و سپس به آرامی آن را در اطراف دندان غرغره کنید و خالی کنید

 

براي چند روز اول پس از درمان ( ميانگين 10 روز ) دندان درمان شده امكان دارد دردهاي كم يا زيادي داشته باشد ؛ به طوريكه اين دردها در روزهاي اوليه ( 2 تا 3 روز اول ) بيشتر بوده و به صورت دردهاي خود به خود و ضرباندار و حساسيت دندان به لمس و فشار ، خود را نشان مي دهد و پس از اين مدت ، دردهاي خود به خود به تدريج كمتر شده و فقط به هنگام ضربه ( غذا خوردن يا برخورد دندان به دندان فك مقابل ) درد مي گيرد و در نهايت دردها كاملاً از بين مي رود . در مواردي به علت وجود التهاب شديد و يا عفونتهاي قبل از درمان ، اين دردها مي توانند حادتر و شديدتر بوده و گاه همراه تورم باشد كه جاي نگراني نداشته ، واكنش طبيعي بدن به تحريك و درمان انجام شده مي باشد كه با كمك داروها و گذشت زمان ، اين حالت حاد از بين مي رود . بنابراين لازم است داروهاي تجويز شده را مطابق دستورالعمل مصرف نمائيد .

 

 

 

 

دنداني كه نياز به درمان ريشه دارد ، اغلب شديداً خراب و ديواره هاي ضعيف و شكننده اي دارد ، بدين لحاظ لازم است در در طي دوران پانسمان بسيار احتياط نمائيد و از غذا خوردن معمول با دندان پانسمان شده اجتناب نمائيد . فقط مواد غذايي نرم . در صورت تخليه كامل پانسمان حتماً براي تجديد پانسمان مراجعه كنيد ؛ ولي در صورتي كه تنها قسمت سطحي پانسمان تخليه شده باشد و عمق آن دست نخورده باشد ، نيازي به مراجعه نداريد .

 

سوالي كه بسياري از بیماران مي پرسند اين است كه اگر دندانم معالجه ريشه شده است ، چرا هنوز درد دارم؟

در مرحله ابتدائي درمان ريشه به علت قطع نمودن و خارج كردن عروق و اعصاب از كانال ريشه ، يك زخم و التهابي در اطراف ريشه دندان در استخوان ايجاد مي گردد و مانند هر جاي ديگري از بدن كه اگر عضوي قطع و مجروح شود ، محل آن تا مدتي دردناك و ملتهب خواهد بود ، در مورد دردهاي بعد از درمان ريشه هم علت درد ، زخم و التهاب ناحيه قطع عصب در استخوان اطراف ريشه دندان ( و نه در كانال ريشه تميز شده و پرشده ) مي باشد . بنابراين وجود دردهاي احتمالي بعد از درمان موجب نگراني شما نشود . حالت درد بر اساس شدت التهاب ، عفونت قبلي كانالها ، تعداد كانالها و .... در افراد مختلف فرق مي كند .

 

- درمان ریشه دندانها در بیش از 90 % موارد با موفقیت همراه است و عدم موفقیت آن گاه با انجام عصب کشی مجدد و قطع ریشه قابل نگهدار ی است.

 

 

 

 

 

-دندان عصب کشی شده بعلت نداشتن عصب به پوسیدگی ، سرما و گرما حساس نبوده و در صور ت بهداشت ضعیف براحتی پوسیده می گردد و بعلت خارج کردن عصب و محتویات پالپ دندان مرده همانند یک دندان زنده و محکم نبوده و باید از خوردن غذاهای سفت و شکننده اجتناب کرد . چنانچه پر کردگیهای تاج بسیار وسیع باشد جهت جلوگیری از شکستگی و عود پوسیدگی دندان باید روکش شود..


دیدگاه کاربران


نام :  
ایمیل :  
وبلاگ / سایت :  
 
دیدگاه :