سازمان نظام پزشکی مدافع حقوق پزشک است یا بیمار؟

تاریخ درج خبر : 1395/4/11
تعداد بازدیدها : 1214

ارزیابی عملکرد سازمان نظام پزشکی از دیدگاه کار‌شناسان

سلامت نیوز: اولین قانون نظام پزشکی ایران در سال ۱۳۳۹ به تصویب رسید؛ اکنون ۵۵ سال از آن زمان می‌گذرد و در طی این سال‌ها نظام پزشکی ایران با فراز و فرودهای متعددی همراه بوده است.

طبق قانون اولیه «نظام پزشکی سازمانی است مستقل و دارای شخصیت حقوقی و مرجع صلاحیت‌دار برای حفظ شئون و پیشرفت امور پزشکی و تنظیم روابط حرفه‌ای بین پزشکان و حفظ حقوق مردم و موسسات ملی دولتی در برابر صاحبان فنون پزشکی و بالعکس در سراسر کشور» اما در طول این سال‌ها تغییرات فراوانی کرد تا اینکه امروز سازمان نظام پزشکی در قانون سازمان نظام پزشکی دو رسالت مهم دارد، یکی دفاع از حقوق بیماران، دوم دفاع از حقوق پزشکان؛ نظام پزشکی در کنار این وظایف تعیین تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در بخش خصوصی، صدور پروانه مطب برای شاغلان در بخش خصوصی و تمدید آن، نحوه تبلیغات حوزه پزشکی، پذیرش اعضای جدید در سازمان و ارائه برخی خدمات رفاهی به شاغلان عرصه سلامت را هم انجام می‌دهد. اما سوال اینجاست که تا چه حد به دو وظیفه اصلی خود عمل می‌کند؟

در این زمینه دکتر شهریار خاقانی ﻣﺪﻳﺮ ﮐﻞ ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻧﻈﺎﻡ پزشکی ﮐﺸﻮﺭ، به خبرنگار سلامت نیوز می‌گوید: به نظرمن سازمان نتوانسته از جامعه پزشکی حمایت چندانی بکند و در مقابل تهدیدهایی که جامعه پزشکان را تهدید می‌کند از آن‌ها محافظت کند.
او می‌گوید: مثلا به خاطر مجازات حبس بسیاری از پزشکان شجاعت خودشان را از دست دادند و حاضر نیستند به بیمار بدخیم دست بزنند درحالیکه باید شجاعت پزشکان را تقویت کنیم تا به بیماران کمک کنند.

خاقانی ادامه می‌دهد: همچنین پزشکان انتظار داشتند تا ما در مقابل بسیاری از طرحهایی که در دو سه سال اخیر گرفته شده از جامعه پزشکی حمایت می‌کردیم اما به خاطر شرایط امکان اظهار نظر نبود و ما در انتظار نتایج طرح‌ها هستیم.

او ادامه می‌دهد: سازمان باید به عنوان یک نهاد صنفی قوی عمل کند و قوانین محکمی برای دفاع از پزشکان داشته باشد چون کارآن‌ها پرخطر است.

در عین حال دکتر عزت‌اله گل علیزاده عضو شورا‌ی عالی نظام پزشکی معتقد است که سازمان نتوانسته انتظارات پزشکان را تامین کند.
او می‌گوید: متاسفانه مقاومتهایی در واگذاری برخی وظایف به سازمان از سوی وزارت بهداشت و سازمان تامین اجتماعی وجود دارد که سبب شده تا جایگاه تشکل‌ صنفی سازمان نظام پزشکی در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی‌های کلان و خرد دولت از جمله اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع مشخص نباشد.

او نداشتن ارتباط با سازمان‌های نظام پزشکی شهرستان‌ها و عدم توانایی در استفاده از پتانسیل مجمع عمومی، فقدان وحدت و انسجام جامعه پزشکی، عملکرد ضعیف برخی معاونت‌های سازمان و بی‌توجهی به مصوبات شورای‌عالی را از دیگر عوامل ضعیف بودن این سازمان می‌داند.

علیزاده معتقد است که با اینحال سازمان مدافع حقوق پزشکان بوده و حقوق صنفی آن‌ها رعایت شده اما باز هم نیاز به کار دارد و باید با قوانین به روز نظام پرشکی در کشور تقویت شود.

اما دکتر علی یزدانی، عضو هیئت مدیره سازمان نظام پزشکی تهران در خصوص این بحث پاسخ داد: اگر به نمایندگی از دندانپزشکان و از آن طرف این میز بخواهم پاسخ دهم؛ می‌گویم تصورم از نظام پزشکی برای من فقط یک طرح ترافیک است که با گریه و التماس باید برای تهران بگیرم؛ همچنین هنگام تمدید پروانه به آنجا می‌روم و دیگر کاری با این سازمان ندارم.
او می‌گوید: آماری هم از میزان رضایتمندی از عملکرد این سازمان در دست نیست؛ بنابراین نمی‌توانم در این‌باره یک چیزی در هوا بگویم.

او با بیان اینکه سازمان در گذشته قدرتمند‌تر بود ادامه می‌دهد: باید جایگاه و هویت واقعی سازمان نظام پزشکی بازگردانده شود و به جای مشغول بودن به کارهای اجرایی به مسایل مربوط به کل کشور بپردازد؛ در اینصورت می‌تواند از پزشکان هم حمایت کند.

سازمان نظام پزشکی و مردم
هرچند جامعه پزشکی معتقد است که سازمان نتوانسته از حقوق آن‌ها دفاع کند اما بیماران هم معتقدند که در مسائل پیش آمده حق به پزشکان داده می‌شود و بیمار حق اعتراض ندارد. شاید هم حق با آن‌ها باشد وقتی در پرونده‌های فوت یا نقص عضو بیمار پزشکی قانونی چندان حمایتی از بیماران نمی‌کند آن‌ها هم تصور می‌کنند که این سازمان از پزشکان حمایت می‌کند.

اما خاقانی می‌گوید: در هیچ کجای دنیا مجازات حبس برای پزشک وجود ندارد و خوشبختانه ما توانستیم این قانون را برداریم چون پزشک براساس قسمی که خورده برای نجات جان بیمار تمام تلاش خود را می‌کند و نباید تصور کرد اگر اتفاقی برای بیمار افتاد پزشک معالج مجرم است.

خاقانی ادامه می‌دهد: گاﻩ ﺩﻳﺪﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺩﺭ ﻟﺤﻈﻪ ﺁﺧﺮ ﺳﮑﺘﻪ ﻗﻠبی ﺑﻪ ﺍﻭﺭﮊﺍﻧﺲ ﺁﻭﺭﺩﻩ ﻣﻲﺷﻮﺩ. ﺯﻣﺎنی ﮐﻪ حتی ﺷﺎﻳﺪ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺩﺭ ﻣﺎﺷﻴﻦ ﻭ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺭﺳﻴﺪﻥ ﺑﻪ ﺍﻭﺭﮊﺍﻧﺲ ﻓﻮﺕ ﮐﺮﺩﻩﺑﺎﺷﺪ، ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺭﺍ ﺭﻭﻱ ﺗﺨﺖ ﺍﻭﺭﮊﺍﻧﺲ می‌ﮔﺬﺍﺭﻧﺪ ﻭ ﺧﻮﺍﻫﺶ می‌ﮐﻨﻨﺪ ﮐﻪﭘﺰﺷﮏ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺭﺍ ﻧﺠﺎﺕ ﺩﻫﺪ. ﭘﺰﺷﮏ ﻫﻤﻪ ﺗﻼﺵ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ می‌ﮐﻨﺪ ﻭ ﻋﻤﻠﻴﺎﺕﺍﺣﻴﺎ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ می‌ﺩﻫﺪ ﻭ ﻭﻗﺘﻲ ﻣﻮﻓﻖ ﻧمیﺷﻮﺩ، ﻫﻤﺮﺍﻫﺎﻥ ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﻓﺤﺎشی می‌ﮐﻨﻨﺪ.

این پزشک می‌گوید: نباید با جامعه پزشکی به گونه‌ای عمل کرد که مثلا پزشک بگوید من خانواده دارم اگر به بیمار بدحال دست بزنم و طوری شود چکار کنم؟

او می‌گوید: در مورد عمل زیبایی و مثلا فوت بیمار برای عمل ساکشن هم باز پزشک چندان مقصر نیست چون فرد را رضایت کامل خودش عمل زیبایی را انجام داده است و اگر مشکلی باشد باز هم با پزشک خاطی برخورد می‌شود.

اما رسول خضری نماینده مجلس معتقد است که سازمان کاملا یک جانبه و به نفع پزشکان عمل می‌کند. او به خبرنگار سلامت نیوز می‌گوید: سازمان نظام پزشکی یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌ها است که در طول این سال‌ها خوب توانسته در تصمیم گیریهای وزارت بهداشت تاثیر بگذارد اما ما انتظار داریم با پزشکان خاطی بیش از این برخورد قانونی شود.

او ادامه می‌دهد: مثلا زمانیکه موضوع برخورد با پزشکان زیرمیزی بگیر بود برخورد جدی نکرد و اگر در واقعی کردن تعرفه‌ها در‌‌‌ همان سال‌ها می‌کوشید این معضل جامعه پزشکان را تهدید نمی‌کرد.

خضری با بیان اینکه وجود پزشکان دانه درشت زیرمیزی‌بگیر نام حوزه سلامت و جامعه پزشکی را خدشه‌دار می‌کند، می‌گوید: خوشبختانه اکنون این مشکل وجود ندارد و تا حد زیادی برخورد قانونی شد اما سازمان باید به گونه‌ای عمل کند که شهروندان بیمی از شکایت نداشته باشند.

او با بیان اینکه قانون نظام پزشکی احتیاج به بازنگری دارد، زیرا چوبی که می‌خوریم ناشی از همین قانون است ادامه می‌دهد: من پزشکم اما نماینده مردم هم هستم و معتقدم که باید پزشکان دربرابر خطاهای خود مجازات شوند.

خضری می‌گوید: جامعه پزشکی نیاز به حمایتهای جدی دارد اما مردم هم حقوقی دارند که نباید نادید گرفته شود بنابراین به نظرمن سازمان به وظایف خود در مقابل جامعه پزشکی خوب عمل کرده و اجازه توهین به آن‌ها را نمی‌دهد که نمونه آن همین سریال در حاشیه بود که اجازه ادامه ساخت آن داده نشد.

به نظر می‌رسد سازمان نظام پزشکی که در حال اتمام این دوره است نه توانسته رضایت اعضای صنف خود را تامین کند و نه در نظر مردمی که برای شکایات از خطاهای پزشکی به این سازمان مراجعه می‌کنند را جلب نماید.تاریخ درج : 

تعداد بازدیدها : 1214
 

دیدگاه کاربران


نام :  
ایمیل :  
وبلاگ / سایت :  
 
دیدگاه :